#flatlaywithme

Photos + Videos + Location + Profile + Media

Apple pie është një ëmbëlsirë amerikane, e cila përgatitet me 2 peta brisè dhe fsheh brenda saj një përzierje mollësh me aromë kanelle e xhinxheri , një ëmbëlsirë e shkrifët , e shijshme dhe perfekte për vjeshtë. Për një tepsi me diameter 22/24 cm ju duhet: 320 gr miell 225 g gjalpë 1 lugë çaji kripë 1 lugë gjelle sheqer 100 ml ujë te ftohte frigoriferi Për mbushjen: 1 kg mollë jeshile (Granny Smith) 100 gr sheqer kaf 2 lugë gjelle miell 50 g gjalpë të shkrirë 5 lugë çaji kanelle 1 lugë gjelle lëng limoni lëkuren e grire te nje 🍋 1/2 lugë çaji pluhur xhenxhefil 1/2 lugë çaji kripë Per lyerje siper: 1 verdhë veze 1 lugë çaji uji 2 lugë sheqer Në një tas përzieni miellin, sheqerin, kripën e gjalpin e ftohtë të prerë në copëza .Shtypeni gjalpin me një pirun derisa të krijohen si thërrime. Shtoni ujin e ftohtë akull. Punoni brumin me duar, sa të formoni një top. Lëreni të pushojë në frigorifer për të paktën 30 minuta. Ndërkohë, përgatitni mbushjen e mollëve. Lani mollët, thajini ,qërojini dhe prejini në kubikë. Hidhini lëkurën dhe lëngun e limonit. Shtoni kanellën, kripën dhe të gjitha pluhurat ,përziejini mirë, shtoni sheqerin dhe më në fund gjalpin e shkrirë. Lëreni të marinohet për rreth 10 minuta. Ndaje brumin në 2 pjesë, një më të madh dhe një më të vogël. Hapni petën një trashësi prej 3 mm në një sipërfaqe të lyer me pak miell. Vendoseni petën e hapur në një tepsi të shtruar me letër pjekjeje. Prijeni bordurën rreth e qark me një thikë , shponi me një pirun fundin e brumit dhe hidhni mbushjen e mollëve. Hapni petën tjetër me të njëjtën trashësi dhe vendoseni sipër ( ose mund të prisni format që dëshironi sa të mbuloni sipërfaqen). Mbyllini me mollëzat e gishtave bordurën rreth e përqark që mos të dalë mbushja.Vendoseni në frigorifer për të paktën 30 minuta. Përzieni një të verdhë veze me 1 lugë çaji uji , lyeni sipërfaqen e brumit dhe spërkateni me 2 lugë sheqer. Futeni në furrë të paranxehur në pjesën e mesme në 180 gradë për rreth 50 min - 1 orë. 10 minutat e fundit vendoseni në pjesën e fundit të furrës. Lëreni të ftohet për të paktën 4 - 5 orë para se ta shërbeni. Shoqërohet shumë mirë me akullore me vanilje. #tv_stilllife #tv_stilllife
Apple pie is the classic American dessert, made with 2 thin layers of crust of brise that enclose a filling of apples cut into pieces or sliced, scented with cinnamon, lemon and spices! An autumn dessert, comforting, delicious and fragrant. I didn't use the top layer of dough as the recipe request, but I used a cookie cutter , cutting the pieces from the dough and put them over the top of the apples filling until it covers the entire surface. Quantity for a 22/24 cm mold For the crust pie: 320 gr of flour 225 g of butter 1 tsp of salt 1 tbsp of sugar 100 ml of ice water For the stuffing: 1 kg of Granny Smith apples 100 gr of brown sugar 2 tbsp of flour'00 50 g of melted butter 5 teaspoons of cinnamon 1 tablespoon of lemon juice grated peel of 1/2 lemon 1/2 teaspoon of ginger powder 1/2 teaspoon of salt To complete: 1 egg yolk 1 tsp of water 2 tbsp of sugar •Mix the flour, sugar, salt, cold butter in a bowl. Crush the butter with a fork .Add ice water. Work with hands, just to collect the pieces and form a ball. Allow to rest in the fridge for at least 30 minutes. Meanwhile, prepare the apple filling. Wash the apples, dry , peel them and cut into squares.Mix with peel and juice lemon.Add the cinnamon, salt and all the powders, mix well, add the sugar and finally melted butter. Turn well, let it marinate for about 10 min .When the crust has cooled, divide it into 2 pieces, one larger and one smaller. Roll out the large piece with a rolling pin to a thickness of 3 mm on a dusted surface with a pinch of flour. Place the crust in the mold lined with baking paper.Cut off the edges a few millimetters out of the mold. Fill with apple mixture. Roll out the other piece of crust,always at a thickness of 3 mm. Place it the on the apples filling and press the edges together to form a seal. At this point place the Apple pie in the fridge for at least 30 minutes.Pennellate the apple pie with an egg yolk mixed with 1 tsp of water and sprinkle it with 2 tablespoons of sugar.Cook the apple pie in a hot static oven at 175 °C for about 1 h or until the crust is golden. Let cool for at least 4 h before serving!
pulang kerja dpt hadiah nilai uts kevin yg buat hati maminya bahagiaaaa & berbungabunga 🌸🌸💖🌸🌸 thank you koko Kevin sayaaang 💖🌸😘👦🏻😘🌸💖 . . . . . . . . #coffeeandseasons #momentsofmine #naughtyteas #9vaga_coffee9 #raw_flatlays #igcoffee #mystory_cups #getcoffeebehappy #flatlaybreakfast #flatlayforever #jj_coffeetime #white_flatlay #jj_lookingdown #coffeeloveandflowers #tv_neatly #moka_lovers #creativeflatlays #transfer_visions #rainbow_wall #naughtyteas #nothingisordinary_ #creative_cups #mystory_shots #tv_living #tv_stilllife #moka_lovers #white_flatlay #jj_coffeetime #coffee #snap_ish #flatlay_ua #prettiestpastels #seekthepositive #9vaga_dailytheme9 #raw_flatlays #coffeeshotsrock #jj_lookingdown #picture_to_keep #momentsofmine #creative__cups #seasonspoetry #igcoffee #myfloraldays #9vaga_coffee9 #ig_4every1 #mom_hub #flatlayforever #blooms_square #autumn2_nio #tv_neatly #flatlaywithme #nothingisordinary #petalsandprops #jj_still_life #flatlaybreakfast #pastelsquares #creativeflatlays #getcoffeebehappy #coffeeloveandflowers #still_life_gallery #hiyapapayaphotoaday #mystory_cups #loveliest4 #coffeeandseasons
Goodbye summer , welcome autumn 🍂 ! Best time for tea , cosy walks and fireplaces . Have a good start into the new week . • • • Tschüss Sommer , willkommen Herbst 🍂! Jetzt ist die beste Zeit für warmen Tee, gemütliche Spaziergänge und Lagerfeuer . Habt einen guten Start in die neue Woche .
Happy Monday everyone ♥ Who's ready for the new week? I had a slow start of the week, with unpacking that took forever, but a coffee and some flatlaying really helped me stock up energy for work 🤗 . . . @creativelysquared #cs_flatlay @flat_laid . . . @exclusive_world_flatlay #flatlayforever #littlemomentsapp #flatlaynation #raw_flatlays #creativeflatlays #creative__cups #still_life_gallery #theflatlaysquad #flatlaytoday #raw_community @flatlay #stilllife_perfection #tv_neatly #picturethis365 #fmspad @flatlay_ua #365_happysnaps @flatlaygoals @flatlay.journal #picture_to_keep #hiyapapayaphotoaday @flatlay_ukr @exclusive_world_flatlay #ig_greatshot @blooms_square @tv_community #tv_lifestyle #thehub_lifestyle #flatlaywithme @thehyggeedition #flatlayoftheday #still_life_mood #weekendwithtextures #my_creative_square #raw_homestyle_firstfeature #country_stilllife #coffeeandseasons #mokalovers @chicbureau #thehub_lifestyle #country_stilllife #flatlaytoday #mokalovers #365_happysnaps #ig_greatshot #flatlaynation #flatlayforever #cs_flatlay #picturethis365 #tv_lifestyle #tv_neatly #flatlaywithme #weekendwithtextures #still_life_mood #my_creative_square #littlemomentsapp #raw_community #creativeflatlays #still_life_gallery #raw_flatlays #theflatlaysquad #hiyapapayaphotoaday #flatlayoftheday #stilllife_perfection #raw_homestyle_firstfeature #picture_to_keep #fmspad #creative__cups #coffeeandseasons
Absen dulu ah ke mba @nuriyani .. maafin kmrn full kegiatan.. alhamdulillah diperpanjang jd bs ikut meramaikkan deh 😍 .. happy monday 😘 . . @meithavani @tien.rizky @instalies_ ngopii yuukk ☕ @rumah_poto #rp_103ngopiwithfriends #rp_giveaway057 #rumahpoto #hiyapapayaphotoaday #igw_vsco #snap_ish #raw_homestyle #raw_coffee #raw_flatlays #raw_community_member #kf_stilllife #tv_stilllife #tv_neatly #gs_stilllife #gs_coffee #gf_flatlay #ig_amore #thehub_flatlay #mystory_cups #jj_memories #jj_coffeetime #jj_still_life #jj_nosquares #ew_coffe #ew_flatlay #magicalstill_life #mytablesituation #flatlaystyle #flatlaywithme #cupsinframe #jj_memories #rp_giveaway057 #ew_flatlay #mytablesituation #tv_stilllife #gf_flatlay #raw_homestyle #jj_coffeetime #gs_coffee #cupsinframe #rp_103ngopiwithfriends #ig_amore #tv_neatly #flatlaywithme #snap_ish #gs_stilllife #flatlaystyle #kf_stilllife #thehub_flatlay #raw_community_member #igw_vsco #magicalstill_life #raw_flatlays #raw_coffee #hiyapapayaphotoaday #rumahpoto #jj_nosquares #jj_still_life #mystory_cups #ew_coffe
Hadiiirr meramaikkan teh @propspoto_mirah 😘 .. happy monday ☕ . . Colekkun ah @kulniyasally @septinafia_mosry @nisanyiez . . @cekrek.asyik #ca_caxpropspoto_mirah #cekrekasyik #magicalstill_life #flatlaytoday #flatlayforever #raw_community_member #flatlaycreative #tablesituationtoday #creativeflatlay #flatlaytoday #flatlaystyle #loves_vintage #jj_coffeetime #jj_still_life #jj_squares #coffeshotsrock #coffeandseasons #flatlaybreakfast #9vaga9_coffee9 #9vaga_dailythemes9 #loves_vintage #coffeshotsrock #coffeelovers #coffeandseasons #lory_vintageandcountry #cupsinframe #flatlaycreative #creativeflatlay #ca_caxpropspoto_mirah #lory_vintageandcountry #flatlaytoday #coffeshotsrock #jj_coffeetime #cupsinframe #flatlayforever #9vaga9_coffee9 #loves_vintage #jj_still_life #cekrekasyik #flatlaystyle #jj_squares #raw_community_member #magicalstill_life #flatlaybreakfast #tablesituationtoday #9vaga_dailythemes9 #coffeandseasons #coffeelovers
After two months, finally I have found a book that really caught my attention from the start to end of the book. I’ve read The Other Woman by Sandie Jones in less than 24 hours. Absolute page turner with intense psychological thriller 😱 ... ... I won’t go much into the storyline as I don’t want to spoil anything, just want to let you know that I really enjoyed this book. It was a fantastic read and I did not see the ending coming like that. Not at all! ... ... A well done psyhological thriller book. Easily 5 stars from me 👍🏻 Congrats on the debut novel and look forward to your next one. ... ... QOTD: What’s the title of last book you read and give 5 stars? ... ... #flatlaysbyiqa #readbyiqa #theotherwoman #sandiejones #bookendsmy #readbyiqa #theotherwoman #sandiejones #flatlaysbyiqa #bookendsmy
Blue Birthday buat @berandaunik 💙 Sukses selalu ya 😊🙏 . Done yes mba say @marianoviatiika 😘 . Hola ceu Mila @thariqrausan & mba Put @poetrypuzz 🙋😘 selamat berseru senang di Hari Minggu 💙💙 . . Entry @mingguflatlay #mingguflatlay #mingguflatlay0923 #exclusive_world_flatlay #ew_flatlay #flatlays #flatlay_russia #mingguflatlay0923 #flatlay_moment #flatlaywhite #mingguflatlay #gf_flatlay #raw_homestyle #creative_flatlays #flatlayforever #raw_flatlay #flatlaywithme
Hi , everyone ~ 😊😊 . Are you having a Monday blues ? I am . But, luckily today my husband sending me off to work . So, I got time to post this picture . Hihi . 😊 ... ... Here are another two poetry books that’s in my TBR September list .But, September nearly end . So, I will be choosing one of it to read first . 😊 .... .... QOTD : Anyone have read these two books ? Which one I should read first? Daylight or Midnight ? 😊😊 #flatlaysbynia #trulybynia #flatlaysbynia #trulybynia
This pink and peach combo came about when we rescued the one gladioli flower from strong winds. Clash of colours or a good combo? I quite like them together and collecting all the items took me back to preparing for kids’ party games; you know, the one where you put 20 items on a tray, give them 2 minutes to memorise everything, and then cover them up whilst they write as many down as they can think of. @creativelysquared @louisaroseandcojewellery #cs_colourclash #cs_colourclash
“Not how long, but how well you have lived is the main thing.” ~ Seneca ❤️🍁#moka_lovers#tv_colors #flatlayoftheday#creative_member#creative_cups#creative_flatlays#lovely_squares_1#mystory_shots#my_creative_square#9vaga_coffee9#fever_coffeetime#petals_perfection#country_stilllife#lovely_flowers_#raw_homestyle#flatlaywithme#inspirebypetals#creativelysquared#flatlaydotcom#yesavasflowers#super_coffe_channel#tastyflatlay#lovely_flowers#instagram#acuppadate#magic_marvels#tv_neatly#tv_stillife#thehub_coffee_#instagramrussia #fever_coffeetime #creative_cups #9vaga_coffee9 #tv_colors #mystory_shots #magic_marvels #instagramrussia #country_stilllife #tastyflatlay #moka_lovers #flatlaydotcom #raw_homestyle #creative_flatlays #creativelysquared #yesavasflowers #thehub_coffee_ #tv_neatly #flatlaywithme #super_coffe_channel #inspirebypetals #lovely_flowers #lovely_squares_1 #acuppadate #tv_stillife #my_creative_square #instagram #petals_perfection #creative_member #flatlayoftheday #lovely_flowers_
Cosmea * * * * * #flowerstagram #flowergirl#flowerart #madebykvo #florallove #fashionillustration #artforsale #art_share #art_guide#instafine_arts #theillustrationroom #fashionista #raw_flatlays #creativeflatlays #instalike#creativart #artshow #artsfromtheworld #artsfromhearts #garten #landleben #flatlaywithme #artgiveaway #diewocheaufinstagram #art_journal #artjournal #artguide_illustration #künstler #kunstblogger #artguide_illustration #instafine_arts #flowergirl #fashionista #art_guide #theillustrationroom #landleben #artgiveaway #kunstblogger #florallove #instalike #artsfromtheworld #artshow #flatlaywithme #art_share #artjournal #artsfromhearts #garten #flowerart #diewocheaufinstagram #art_journal #flowerstagram #creativeflatlays #raw_flatlays #artforsale #madebykvo #künstler #creativart #fashionillustration
Baby I'm coming home 🤗 Tomorrow I'll be flying back to Turkey and I can definitely say home is where your heart is! For me, as an expat, home is two places and my heart is always in both ♥ . . . @creativelysquared #cs_colourclash @louisaroseandcojewellery . . . #flatlayforever #flatlay_magic #littlemomentsapp #flatlaynation #raw_flatlays #creativeflatlays #foodflatlays #still_life_gallery #theflatlaysquad #flatlaytoday #raw_community @flatlay #stilllife_perfection #tv_neatly #picturethis365 #fmspad @flatlay_ua #365_happysnaps @flatlaygoals @flatlay.journal #picture_to_keep #hiyapapayaphotoaday @flatlay_ukr @exclusive_world_flatlay #ig_greatshot @blooms_square @tv_community #tv_lifestyle #thehub_lifestyle #flatlaywithme @thehyggeedition #flatlayoftheday #still_life_mood #weekendwithtextures #my_creative_square #raw_homestyle_firstfeature #flatlay_magic #thehub_lifestyle #foodflatlays #flatlaytoday #365_happysnaps #ig_greatshot #flatlaynation #flatlayforever #picturethis365 #tv_lifestyle #tv_neatly #flatlaywithme #weekendwithtextures #still_life_mood #my_creative_square #cs_colourclash #raw_community #creativeflatlays #still_life_gallery #raw_flatlays #theflatlaysquad #hiyapapayaphotoaday #flatlayoftheday #stilllife_perfection #raw_homestyle_firstfeature #picture_to_keep #fmspad #littlemomentsapp
#flatlay #helloautumn #lifestyle #lifestyleblogger #flatlaywithme #floralflatlay #creativelysquared #onthetable #flatlayforever #gameoftones #minimalisticinterior #flatlayinspo #iphonephotooftheday #instaaesthetic #mystory_shots #likeforlikes #likeforfollowback #likeforfollowback #picoftheday #gameoftones #instaaesthetic #mystory_shots #helloautumn #onthetable #likeforfollowback #lifestyle #flatlayforever #creativelysquared #picoftheday #likeforlikes #flatlayinspo #flatlaywithme #lifestyleblogger #floralflatlay #minimalisticinterior #flatlay #iphonephotooftheday
Berbicara itu mudah namun sulit dipertanggungjawabkan. Menulis lebih sulit namun lebih mudah dipertanggungjawabkan. -Felix Y. Siauw ___________________ . Hai mbak @henymujirahajeng ikut meramaikan GAnya lagi ya 😊😊 . . @cekrek.asyik  #cekrekasyik #ca_caxhenymujirahajeng2 Sudah ikutan belum? @gayakayaa @octa2976 #cekrekasyik #flatlay #floralflatlay #flatlaystyle #flatlays #onthetable #flatlaysquad #ca_caxhenymujirahajeng2 #creativeflatlays #creative_flatlays #flatlayforever #creativelysquared #blooms_square #flatlaywithme #flatlaylover

social media share